Topul școlilor din județ și municipiu, după notele de la evaluarea națională

Prima etapă a Evaluării Naționale s-a încheiat oficial, odată cu publicarea rezultatelor finale. După prima sesiune, în 15 unități de învățământ, din 220 în care s-au susținut probele, toți elevii au obținut medii peste 5. În restul, procentul este sub 100%.

Topul pe județ

Colegiile „Gheorghe Vrănceanu”, „Ferdinand I” și „D.Cantemir” Onești au avut promovabilitate 100% și nu au înregistrat medii sub 7. La Colegiul „Vrânceanu”, cei mai mulți elevi au avut medii între 9 și 9.99 – 82,21 la sută, la „Ferdinand” 68 la sută au avut medii în același interval, iar la Onești 62 la sută.

Pe locul 4 se situează Colegiul „Vasile Alecsandri”, unde s-a înregistrat doar o medie între 6 și 6.99, 53 la sută au luat între 9 și 9.99 și un elev a obținut media 10.

Școala „Spiru Haret” completează top 5 județ, cu sută la sută elevi cu medii peste 5 și doi care au reușit să obțină și medii de 10 curat. La această unitate de învățământ 34 la sută dintre candidați au avut note între 9 și 9.99.

După cele 5 unități de învățământ, urmează, în primele 15 școli unde toți elevii au avut medii peste 5, unitățile din Găiceana, Dumbrava, Gura Văii, Temelia, Holt, Traian, Bogdănești, Letea Veche, Plopu și Blăgești.

Colegiul „Vrânceanu”

După cele 3 colegii, Vrânceanu, Ferdinand, și Alecsandri, care au avut procent de 100%, analizând după procentul elevilor cu medii peste 5, în municipiul Bacău, cele mai bune rezultate s-au obținut în ordine la Colegiul de Artă (98,36 la sută), Colegiul Pedagogic (98,11 la sută), Școala Nr.10 (97,94 la sută), Școala „Al.I.Cuza” (97 la sută), Școala „Nicolae Iorga” (96,74 la sută), Școala „Miron Costin” (95,37 la sută), Școala „Al.Șafran” (95 la sută)și Școala „George Bacovia” (94,44 la sută).

La coada clasamentului se află zece unități de învățământ în care nici un elev din cei prezenți nu a reușit să obțină media peste 5 la cele două probe. La Evaluarea Națională din acest an au fost prezenți 4.958 de elevi. 74,71 la sută au obținut medii peste 5.

Topul mediilor de 10

Cele mai multe medii de 10 s-au obținut la Școala „Alexandru Ioan Cuza” – 5 și la Colegiul „Ferdinand I”, unde au fost 4 medii de 10. Câte 2 medii de 10 s-au obținut și la Colegiul „Gheorghe Vrănceanu” și la Școala „Spiru Haret” Bacău.

Cei care au depus contestații au avut de câștigat 

Din cele 230 de contestații depuse la limba română, în 156 de cazuri nota a crescut. În 11 situații, nota a rămas la fel, iar la 63 de elevi notele au scăzut.

*Articol preluat de pe https://zdbc.ro/

https://zdbc.ro/topul-scolilor-din-judet-si-municipiu-dupa-notele-de-la-evaluarea-nationala/?fbclid=IwAR2hQbY4L8dGf7eD8UXdPAUCLGTsirnB5666OtHwZvAkidVs7yeEaND2LqA

Topul școlilor din județ și municipiu, după notele de la evaluarea națională
Derulează în sus